12.05.2025.
U okviru projekta podrške inovacijama StarTech koji realizuje NALED u saradnji sa Vladom Republike Srbije, celokupan budžet projekta, u vrednosti od pet miliona dolara, obezbedila je kompanija Philip Morris International (PMI). StarTech je program podrške inovativnim privrednicima koji finansira privatna, društveno-odgovorna kompanija.
Potencijal be.on.net-a je prepoznat od strane PMI, koji je kroz StarTech projekat uložio sredstva za njegovo unapređenje i dalji razvoj.
Pored vlastitih ulaganja i realizovane prve faze pilot verzije be.on.net softvera testirane u više fabrika, analizom i validacijom postignutih rezultata sprovodi se druga faza kroz projekat podrške StarTech.
Sredstva finansijske podrške koristiće se u svrhu razvoja be.on.net platforme. Podrška StarTech granta ogledaće se kroz specifikaciju i razvoj novih be.on.net funkcionalnosti, redizajn be.on.net softvera u skladu sa industrijskim zahtevima, razvoj i implementacija novih tehnika, razvoj modula za druge industrijske grane, koji između ostalog uključuju i marketing, promocije inovacija i inovatora kao stuba tehnološke transformacije, te povezivanje nauke i privrede.
Značaj StarTech granta za GES predstavlja stabilno finansiranje, fokus na razvoju be.on.net-a, proširenje i jačanje tima, angažovanje eksperata za tehnologiju proizvodnje, prodor na nova tržišta i isticanje GES brenda.
Projekat traje dve godine, a sve predviđene aktivnosti će biti realizovane u periodu od decembra 2024. do decembra 2026.godine. Za više informacija posetite www.startech.org.rs.
________________________________________________________________________________________________
21.04.2025.
Aktivni 6SAVA projekat na kom Global Electronis Solutions (GES) učestvuje, finansiran je od strane Evropske unije kroz program za istraživanje i inovacije Horizon Europe. Cilj projekta jeste usvajanje tehnologije i inovacija, uspostavljanje saradnje između zainteresovanih strana, razvoj platformi i najnovije tehnologije u tri zemlje iz „Widening“ regiona – Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Projekat se fokusira na stratešku promociju rezultata razvijenih u okviru Horizon 2020 projekta SixthSense, sa ciljem postavljanja novih standarda u praćenju zdravstvenog stanja, bezbednosti i efikasnosti za operativce spasilačkih službi i radnike u fizički zahtevnim okruženjima u industriji.
Nakon završetka prve godine, projekat je postavio temelje za ključnu saradnju između sektora industrije, istraživanja i državne uprave. Formirani su glavni okviri projekta, jačanje online prisustva i razvoj demonstratora koji su tehnologiju predstavili širokoj mreži potencijalnih partnera.
Glavni rezultat dosadašnjeg angažovanja je pokretanje 6SAVA Platforme za usvajanje tehnologija, osmišljene da poveže krajnje korisnike sa prilagođenim uslugama i inovativnim rešenjima razvijenim unutar Konzorcijuma.
Konzorcijum će se fokusirati na proširenje 6SAVA platforme i njeno pozicioniranje kao centralnog mesta za usvajanje tehnologija i saradnju. Ključne aktivnosti uključuju pilot implementacije tehnologije, dalje usklađivanje inovacija sa potrebama industrije i regulatornog okvira, jačanje partnerstava za unapređenje regionalnog inovacionog ekosistema i istraživanje mogućnosti finansiranja za inovacije.
Za najnovije informacije, rezultate i prilike za uključivanje u projekat, posetite www.6sava.eu. Pridružite se našoj rastućoj zajednici i budite deo unapređenja regionalnog ekosistema istraživanja i inovacija!
________________________________________________________________________________________________
14.04.2025.
Global Electronic Solutions (GES) kao kompanija sa visokom orijentacijom na tehnološke inovacije sa ponosom se predstavlja učešćem u brojnim uspešno realizovanim inovacionim projektima u prethodnom periodu, među kojima se izdvaja SixthSense (2020-2023) i SmartStim (2021-2024).
Ovim projektima postignuti su značajni rezultati, a ističemo originalnost proizvoda i usluga iz ovih istraživanja:
Glavni cilj projekta SixthSense, koji je finansirala EU, bio je razvoj nosivog sistema za praćenje zdravlja, dizajniranog posebno za pripadnike službi spašavanja i vatrogasaca koji prvi reaguju u opasnim situacijama i okruženjima.
Projekat je multidisciplinarna inovaciona i istraživačka akcija sa opštim ciljem razvoja nosivog sistema za praćenje zdravlja sa integrisanim taktilnim biofeedbackom, koji omogućava onima koji prvi reaguju u opasnim situacijama da osete svoje trenutno zdravstveno stanje. Omogućava rano otkrivanje faktora rizika koji bi mogli dovesti do brzog pogoršanja zdravlja ili operativnih sposobnosti osoba koje prve reaguju, korišćenjem predikativnih modela zasnovanih na multimodalnim biosenzorskim podacima. Kao alat za upravljanje timom, omogućava praćenje u realnom vremenu svih raspoređenih operativaca, pomažući u povećanju efikasnosti tima i operativne sigurnosti.
Koncept SmartStim projekta, koji je finansirao Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, takođe je zasnovan na zdravstveno-humanističkom principu. SmartStim je sistem koji vraća prirodne senzorne povratne informacije sa stopala pacijentima sa delimično oštećenim dijabetičkim nervima. Informacije sa senzorizovanog uloška postavljenog ispod stopala se prenose do sistemskog kontrolera gde se informacije obrađuju, tumače i koriste za izvršavanje biomimetičkih električnih stimulativnih obrazaca za veštačku senzornu povratnu informaciju definisanu integrisanim AI-modelima. Namenski dizajniran neurostimulator omogućava veoma preciznu kontrolu parametara stimulacije i visoku fleksibilnost u bežičnoj kontroli stimulacije preko posebno dizajniranih elektroda ugrađenih u nosivu stimulativnu odeću.
Evropska komisija je prepoznala značajna dostignuća u ovim projektima i odobrila nova dodatna sredstva kroz projekat 6SAVA, kako bi se prenele i proširile razvijene tehnologije od slučaja korišćenja prve pomoći do industrije 4.0 zdravlja i bezbednosti na radu.
Implementacija projekta 6SAVA počela je 1. februara 2024. godine i traje 30 meseci. Naša primarna uloga u ovim projektima ogleda se u razvoju nove tehnologije i uređaja koji bi trebalo da prikupljaju i obrađuju multimodalne podatke i da pruže povratnu informaciju korisnicima putem električnih stimulacija.